Fakturowanie elektroniczne to światowy trend, obecny na wielu rynkach, który już niedługo stanie się elementem polskiej rzeczywistości. Kluczową rolę ma w tej materii odegrać Krajowy System e-Faktur. Jest to platforma służąca do wystawiania i otrzymywania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Obecnie system jest dobrowolny, natomiast jego wdrożenie będzie obowiązkowe od początku 2024 roku. Zgodnie z zapowiedziami to właśnie wtedy faktury ustrukturyzowane staną się jedyną dopuszczoną formą dokumentowania transakcji. Zadanie systemu  stanowi weryfikacja faktur i wychwytywanie w nich ewentualnych nieprawidłowości.

Według Ministerstwa Finansów wdrożenie obsługi KSeF będzie się wiązało z wieloma korzyściami dla przedsiębiorców, m.in. ze skróceniem czasu wypłaty VAT, szybszym obrotem fakturami czy brakiem konieczności przechowywania dokumentów.

Obowiązek przystąpienia do KSeF wymusi radykalną zmianę procesu fakturowania, w tym przede wszystkim dostosowania systemów finansowo-księgowych. To proces wymagający czasu i uwagi, dlatego warto przygotować się do niego wcześniej.

Na rynku pojawił się darmowy przewodnik przygotowany przez Symfonię we współpracy z Fundacją Digital Poland „Faktury ustrukturyzowane. Przewodnik po elektronicznym fakturowaniu”, który ma ułatwić przedsiębiorcom przejście na obrót elektronicznymi fakturami. Można go pobrać tutaj: https://digitalpoland.org/publikacje/pobierz?id=6a87fadc-f0c2-482e-80bc-ec88289f68ee